Používáme soubory cookie k optimalizaci našich webových stránek a služeb. Pro naše zásady navštivte sekci obchodní podmínky.

Jak vybrat správný detektor radarů pro bezpečnou jízdu

14. ledna 2025

Detektor radarů nebo také antiradar má spoustu podob a možností využití. Z velkého množství modelů ale může být náročné vybrat ten správný právě pro vaše potřeby. Proto jsme připravili přehled jednotlivých typů i s jejich výhodami a nevýhodami. Proč si detektor radarů pořídit? A na co se před nákupem zaměřit?

Co je to detektor radarů a jak funguje?

Radarové detektory obecně fungují na základních třech úrovních ochrany:

  • Detekce mikrovlnných radarů, např. v neoznačených policejních vozech
  • Možná detekce laserových měřičů rychlosti, které jsou zacíleny na Vaše vozidlo
  • GPS modul s databází míst, s aktuálním výskyten stacionárních měřících zařízení a kamer

Jak funguje měření rychlosti?

Jak funguje detekování mikrovlnných radarů

Radarový detektor je ve své podstatě radiopřijímač. Pomocí citlivé antény sleduje, zda je v blízkém okolí přítomno rádiové vysílání o konkrétních frekvencích neboli kmitočtech (počtech pulzů za jednotku času). V případě českých policejních radarů se jedná o mikrovlny s frekvencí okolo 34 GHz (tzv. Ka-pásmo). Jakmile antiradar zaznamená shodu, upozorní řidiče. Tyto vlny však vydávají nejen policejní radary, ale také celá řada elektrických zařízení, jako například automatická vrata čerpacích stanic, adaptivní tempomaty moderních vozidel apod. Ty je pochopitelně nutné odfiltrovat. Důležitou roli hraje i síla signálu a doba jeho trvání, které mají policejní mikrovlnné radary rovněž specifické. I tyto aspekty signálů je důležité sledovat a správně vyhodnocovat, aby nedocházelo k nechtěným falešným poplachům. Tím posledním, co si řidič vybavený radarovým detektorem přeje, je zbytečně šlapat na brzdu.

Druhy detektorů

Detektory radarů můžeme členit na dva základní typy: Přenosné, umístěné většinou na čelní sklo a napevno instalované systémy, které lze rozšířit o další moduly. Oba druhy mohou mít totožnou funkci a být tzv. pasivními příjímači, které jsou u nás zcela legální. Hlavní výhodou přenosných detektorů je cena a okamžitá použitelnost. Nevýhodou je, že nejsou efektivní ve vozech s tzv. pokoveným čelním oknem a nejsou efektivní proti laserovému měření. Oba problémy řeší pevné sady s aktivní ochranou, také zvané jako antiradary.

Rozdíl mezi antiradarem a pasivním detektorem

Hlavním rozdílem mezi antiradary a pasivními detektory radarů je způsob jejich fungování. Antiradary u nás nejsou povolené, protože potlačují či eliminují laserové signály policejního měření. Zatímco pasivní detektory radarů pouze detekují a upozorňují na mikrovlnné radary a jejich použití je tak v ČR zcela legální.

Pasivní radarový detektor

Pasivní detektor radarů jak jeho název napovídá, neruší vysílané signály, ale pouze detekuje a následně upozorňuje řidiče na přítomnost radaru. Tyto detektory fungují na principu Dopplerova jevu a zachycují mikrovlnné policejní radary. Pasivní detektory radarů nijak nezasahují do měření rychlosti, ale pouze detekují a signalizují přítomnost radaru, takže řidič může snížit rychlost a předejít tak pokutě za překročení povolené rychlosti. Nejčastěji se s nimi setkáme v přenosné podobně, s umístěním na čelní sklo. Typickým příkladem je např. detektor GENEVO MAX. Pasivní detektory však nejsou efektivní vůči laserovému měření. Kvůli jeho okamžitému efektu je proti němu jedinou obranou aktivní laserová ochrana. V České republice žádný předpis neomezuje použití pasivních radarových detektorů. To znamená, že jejich použití je naprosto legální a není nijak pokutováno. Zákon se vztahuje pouze na aktivně rušící zařízení, což detektory z principu funkce nejsou.

Co je to antiradar

Antiradar do auta je aktivní zařízení, které je navrženo tak, aby potlačovalo, nebo rušilo signál, který vysílají přístroje používané policií k měření rychlosti vozidel, od toho také vznikl pojem “rušička”. Ač tomu název nenasvědčuje, nejčastěji je "antiradar" používán proti laserovému měření rychlosti, nikoliv proti radarům. Jak to funguje? Při měření rychlosti laserem je paprsek velmi úzký, rychlý a minimálně se rozptyluje. Proto jsou lasery špatně zjistitelné radarovými detektory a když ano, většinou je už pozdě. Účinnou ochranou proti laserovým měřičům tak poskytne pouze aktivní laserová ochrana (neboli antiradar). Policista, který měří rychlost, díky němu pak není schopen odečíst rychlost Vašeho vozidla. Použití může být v rozporu se zákony země, ve které je zařízení používáno. Např. v České republice je aktivní zařízení rušící práci policie dle zákona č. 361/2000 nelegální.


Výhody a nevýhody přenosného radarového detektoru

Výhody

+ V ČR zcela legální

+ Snadno se zapojí do auta a okamžitě funguje

+ Kompaktní a praktický, lze okamžitě sundat a použít v druhém vozidle

+ Kvalitní ochrana proti většině u nás používaných měření rychlosti

Nevýhody

- Je umístěn v kabině a nefunguje za pokovenými skly

- Spolehlivě neochrání proti měření laserem

- Láká zloděje a proto byste jej měli po zaparkování sundat

- V některých zemích není jeho použití legální


FAQ

Jsou radarové detektory 100% legální?

Radarové detektory aktivně neovlivňují práci policie, pouze Vás informují. Všechny námi prodávané pasivní detektory jsou homologované a zcela legální pro provoz v ČR a jiných vybraných státech Evropy. Pozor na to, že v zahraničí mohou platit zcela jiná pravidla. Změnu poznáte i v sousedních zemích, například na Slovensku, kde jsou policisté vybaveni i takzvanými multaradary. Pokud tam tedy jezdíte často, nejspíš se vám vyplatí zařízení, které si poradí i s nimi.


Jak daleko dokáže detektor radarů odhalit signál?

Vzdálenost detekce závisí hned na několika faktorech. Nejčastěji detekce ovlivňuje terén a prostředí, v kopcovitém, nebo hustě zastavěném terénu je dosah menší kvůli odrazům signálu. Překážky, budovy, vegetace, vozidla, nebo jiné objekty mohou radarový signál tlumit. Stejně tak jiná zařízení, nebo technologie v blízkosti, mohou dočasně ovlivnit výkon detektoru, např. když detektor právě filtruje nechtěný signál ze systému sledování mrtvého úhlu (BSM). Dalším zásadním faktorem je v jakém směru se k radaru přibližujete, jiná bude vzdálenost detekce radaru, který měří po směru a jiná u radaru, který měří proti směru jízdy. Detekce radaru tak může být až na 1000 m, obecně platí že, nejčastěji se setkáme s detekcemi okolo 150 - 500m.


Jak často se mají detektory radarů aktualizovat?

Nová GPS databáze detektorů GENEVO je vydávána každý měsíc. Doporučujeme aktualizovat detektor nejméně jednou za 3 měsíce, ideálně však každý měsíc. Aktualizace detektorů GENEVO jsou snadné a provádějí se přes web výrobce.



Praktické tipy pro používání radarového detektoru

Nastavení detektoru

Pro správnou funkčnost je důležité mít detektor správně nastaven. Detektory GENEVO jsou z výroby nastavené pro použití v České republice. Každá země ale používá jiné radary, pro které je nutno detektor přenastavit, ideální nastavení pro sousední země naleznete v tabulce na webu GENEVO. Pokud si nechcete hrát s nastavením a chcete ideální funkčnost pro ČR, jednoduše najeďte na poslední položku v menu detektoru a vraťte jej do továrního nastavení.

Do jakých vozidel se detektor radarů hodí?

Téměř do jakýchkoliv! Našimi nejčastějšími zákazníky jsou běžní řidiči se zcela běžnými auty typu Škoda, VW apod. Pozor si dejte jen na to, zda-li váš vůz není vybaven pokoveným čelním oknem, které použití přenosného detektoru znemožňuje. Pro výkonné, luxusní a sportovní automobily doporučujeme zvážit vestavěnou montáž kompletního systému, na který vám rádi připravíme nabídku.

Články, aktuality a informace ze světa antiradarů